OregonNet Sıkça Sorulan Sorular

OregonNet nedir?

OregonNet, Türkiye ve AB/EFTA gümrük idarelerine TR,T1,T2 gümrük transit beyanlarınızı  ve AB Giriş Özet beyanlarınızı on-line ve elektronik olan sunabilen, web servis üzerinden çalışan ve bu yönde Avrupa’nın en gelişmiş yazılım programlarından biridir. Bu doğrultuda , OregonNet, Türkiye NCTS ve İtalya NCTS gümrük sistemlerine direkt olarak entegre edilmiştir.

Bu program aynı zamanda Ro-Ro yolu ile İtalya/Fransa’dan giriş yapıp AB ülkelerine sefer düzenleyen araçların AB Giriş Özet Beyanlarında da kullanılmaktadır.

OregonNet’i hem ithalat hem de ihracat taşımalarında kullanabilir miyiz?

Evet. OregonNet’i tüm ithalat ve yurt içi transit taşımalarınızda kullanabileceğiniz gibi, AB/EFTA ülkelerine yapılacak tüm ihracat taşımalarınızda da kullanabilirisiniz. Oregon’un Türkiye gümrük idaresine vermiş olduğu uluslararası teminat tüm AB/EFTA ülkelerinde de geçerlidir.

Bu yönde örneğin Ankara Gümrük İdaresinde açacağınız bir T1 beyanı, aynı zamanda Almanya’da da geçerli olacaktır.

İhracat ve İthalat Taşımalarında Karayolunu kullanıp, Sırbistan güzergahını kullanmaktayız. Bu durumda OregonNet nasıl kullanılacak?

Sırbistan üzeri yapılan taşımalarda, Sırbistan’ın Ortak Transit rejimine henüz taraf olmaması nedeniyle, bu ülke sınırları içerisinde “Sırbistan – T1″ diye ifade ettiğimiz T1 kullanılacaktır. Bu yönde Sırbistan Teminat Sağlayıcısı firmalar ile görüşmelerimiz devam etmekte olup,  bu ülke  üzerinden yapılacak taşımalar da çok yakın bir gelecekte teminat altına alınmış olacaktır.

OregonNet’i Türkiye’deki Ulusal transit TR (aktarmalarda) da kullanabilir miyiz?

Evet. OregonNet size Türkiye içersinde tüm transit taşımalarınız için her türlü imkanı sunuyor. OregonNet ile;

 • Bir İç Gümrük İdaresinden diğer bir İç Gümrük İdaresine,
 • Bir Antrepo’dan diğer bir Antrepo’ya,
 • Bir Geçici Depolama Yerinden diğer bir Geçici Depolama yerine,
 • Bir sınır gümrük idaresinden iç gümrükte bulunan bir Ambara
 • Bir Serbest Bölgeden sınır kapısına veya iç Gümrüğe/Antrepoya/Geçici Depolama yerine,
 • Limanlardan iç gümrük idarelerine/antrepolara (Konteyner Taşımaları)
 • Havaalanlarından iç gümrük idarelerine TIR/Kamyon üzerinde taşınan serbest dolaşımda olmayan eşyayı

serbest dolaşımda olmayan eşyanın transit işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

OregonNet kullanıcısı (Müşterisi) olmanın şartları nelerdir?

OregonNet Kullanıcısı olabilmek için “Müşteri Bilgi Formu” nun  doldurulması ve tarafımıza gönderilmesi yeterlidir. Forma ulaşmak ve konuyla ilgili daha geniş bilgi  almak için lütfen irtibata geçiniz.

OregonNet Kullanıcısı olurken Oregon tarafından tahsil edilen bir Giriş veya Aidat Ücreti var mıdır?

Sisteme giriş için hiçbir üyelik ücreti veya diğer bir ad altında bir ücret alınmamaktadır.

OregonNet’te TR,T1 ve AB Giriş Özet Beyanlarını  nasıl yapacağız?

OregonNet’te TR,T1 ve AB Giriş Özet beyanları iki türlü yapılabilmektedir:

 • Kendi Ofisinizden size vereceğimiz şifre ve Kullanıcı Kodu ile internet üzerinden OregonNet sitesine ulaşarak oluşturacağınız beyanlar veya;
 • OregonNet merkez Ofisi veya Oregon Müşteri Merkezlerince sizin adınıza oluşturulan beyanlar. Bu durumda, Müşteri Merkezlerimize taşıma evrakı (CMR, Mal Faturası, İhracat beyanı) veya TR,T1 Ortak Transit Beyanı formunu doldurup bize faks yolu veya e-mail ile göndermeniz yeterlidir.

OregonNet’i kullanmak için Oregon’a teminat mektubu vermemiz gerekir mi?

Hayır. OREGON, OregonNet müşterilerinden herhangi bir banka teminatı istememektedir. Transit taşımalarda gerekli olan Teminat tamamen Oregon tarafından karşılanacaktır.

Oregon’un teminatı yeterli midir?, TR,T1 yaptığım zaman teminat sorunu yaşar mıyız?

Oregon, ülkemizde en geniş Kapsamı Teminat sunan kuruluşlardan biridir. İtalya’ya verilen teminatlar ile birlikte şu anda her gün  725 araca teminat verecek güce sahiptir.

Sistemi kullanmak için özel bir yazılım satın almamız gerekiyor mu?

Hayır. Sadece internet’e erişiminizi sağlayacak olan “Internet Explorer”, “Google Chrome”, “Firefox” gibi web tarayıcı programlarından herhangi biri yeterlidir. Ofis dışındayken de internet bağlantısı olan her yerde sistemi kullanabilirsiniz.

Sistemi kullanabilmek için bir eğitime ihtiyacımız olacak mı? Eğitim ücretli midir?

Sistemi kullanabilmek için OREGON tarafından ücretsiz olarak verilecek kısa ve  basit bir eğitime ihtiyacınız olacaktır.Bu eğitim maksimum 2 saat gibi kısa bir eğitimdir. Ayrıca, tarafınıza vereceğimiz bir geçici şifre ve parolayla test ortamında deneme yapma  imkanı da sahip olacaksınız.Gene Team Viewer programı üzerinden merkez Müşteri Merkezimiz her an için hizmetinizdedir.

OregonNet sisteminde ücretlendirmeler nasıl hesaplanmaktadır?

OregonNet, araç içersinde bulunan eşyaya ilişkin gümrük vergi resim ve harçlarını (KDV dahil) otomatik olarak hesaplayarak vergilendirilmesi yapılır. Buna göre TR,T1 ücreti sistem tarafından KDV dahil olmak üzere otomatik olarak hesaplanır. Sistem kullanım ücreti, TR,T1′lerin Müşteri veya Müşteri Merkezi tarafından yapılmasına göre farklılık arz eder.

OregonNet’te Sistem kullanım ücretlerini nasıl ödeyeceğiz?

OregonNet, bugün ülkemizde en kapsamlı ödeme imkanlarına sahip TR,T1 ve AB Giriş Özet Beyan programıdır. Aşağıda ödeme imkanlarımız sıralanmıştır:

 • Havale/EFT ödeme imkanı: Bu Ödeme tipinde, yapmayı planladığınız TR,T1 veya AB Giriş Özet Beyanı kadar takribi bir ücreti OregonNet hesaplarına havale ediyorsunuz. (Banka Hesap Numaralarımız aşağıda belirtilmiştir) Yapmış olduğunuz havale/EFT, otomatik olarak sistem tarafından hesabınıza OregonNet üzerinde alacak olarak kaydedilir. OregonNet’ kendi şifreniz ve kullanıcı kodu ile girdiğinizde bu tutarın sistem üzerinde size alacak olarak kaydedildiğini göreceksiniz. Daha sonra yapacağınız her TR,T1 veya AB Giriş Beyanı işleminin son ödeme sayfasında; ödemeyi Cari hesaptan çekerek yaptığınız takdirde TR,T1 veya AB Giriş Özet Beyan  tutarı, yapmış olduğunuz havale/eft tutarından otomatik olarak mahsup edilir. Bu işlem böyle devam eder. Hesabınızda az bir miktar kaldığını gördüğünüzde tekrar ilave bir havale/eft işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sanal POS Kredi Kartı ile ödeme imkanı: Bu ödeme tipinde, eğer TR,T1′ veya AB Giriş Özet beyanı  ofisinizden kendiniz yapıyor iseniz kullanabilirsiniz. TR,T1′in veya AB Giriş Özet Beyanın son sayfasında Kredi Kartı ödeme imkanını seçtiğinizde, sistem sizi otomatik olarak anlaşma içersinde olduğumuz Bankaların Kredi Kartı  sistemlerine yönlendirecek ve buradan da kredi kartı detaylarını vererek TR,T1/AB Giriş Özet Beyanlarınızın ücretlerini ödeyebileceksiniz.
 • Müşteri Merkezlerinde Nakit Euro veya TL Ödeme imkanı: TR,T1  veya AB Giriş Özet beyanlarınızı bir Müşteri Merkezi kullanarak yaptırmayı düşünüyorsanız, bu Müşter merkezlerimize nakit TL veya EURo ödeyerek de işlemi gerçekleştirebilirisiniz. Ayrıca, Müşteri Merkezlerimiz talep ederseniz, sizin Cari hesabınızdan da TR,T1/AB Giriş özet Beyan ücretini tahsil edebilir.
 • Müşteri Merkezlerinde Kredi Kartı ile Ödeme İmkanı:

Tüm Müşteri Merkezlerimizde Kredi Kartı POS cihazları mevcuttur. Arzu ettiğiniz takdirde ödemelerinizi Kredi Kartı ile Müşteri merkezlerimizden yapabilirsiniz.

Havale ve EFT işlemleri için Banka Hesap Numaralarımız:

Garanti Bankası- IBAN (TL): TR20 0006 2000 4360 0006 2969 73

Akbank – IBAN (TL): TR78 0004 6001 6188 8000 2295 97

Halkbank – IBAN (TL): TR49 0001 2001 2820 0010 1004 01

ABank – IBAN (TL): TR05 0012 4000 0055 0262 8000 08

OregonNet üzerinden açmış olduğum Beyannamemin durumunu nasıl takip edeceğiz?

OregonNet üzerinden açılan her bir TR,T1 veya AB Özet Beyanınızın durumunu her zaman on-line takip edebilirsiniz. OregonNet beyanlarınızın tüm durumlarını (statülerini) izlemenize olanak verir (“Asıl Sorumlu tarafından kabul edildi”, “gümrük tarafından kabul edildi”, “taşıma için serbest bırakıldı”, “gümrük tarafından sonlandırıldı/ibra edildi” gibi). Bunun için ana sayfanızdaki Beyan Bildirimleri tablosunu izlemeniz yeterlidir.

Bazen taşımalarımız için  K1 yetki belgeli taşımacı veya Yabancı Taşımacı kullanmamız gerekiyor. Bu durumlarda  OregonNet’i kullanabilir miyiz?

Evet. OregonNet’i K1 yetki Belgeli araç sahibi veya Yabancı Taşımacıları da “Alt Yüklenici – Taşeron” statüsünde kullanabilirsiniz.

Parsiyel Taşıma ağırlıklı bir firmayız. OregonNetle parsiyel taşımalarımızı nasıl gerçekleştireceğiz?

OregonNet tüm parsiyel taşıma ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikteki en kapsamlı programdır. OregonNet bünyesinde bir TIR aracı için 9 adet T1 açabilirsiniz. Bu, 9 ayrı gümrük idaresine boşaltma yapma imkanına sahip olmanız anlamına gelmektedir.

Konteyner Taşıması da yapmaktayım, OregonNet’i bu amaçla kullanabilir miyiz?

Evet. OregonNet ülkemizin tüm limanlarına gelen, serbest dolaşımda olmayan eşyanın taşınmasında kullanılan ve iç gümrüklere sevk edilen Konteyner taşımalarında gerekli olan TR,T1 beyanları için de kullanılabilir.

OregonNet’i kullanırken, şirketimizin NCTS şifre ve Kullanıcı Koduna ihtiyaç var mı?

Hayır. OregonNet’e sunacağınız TR,T1 beyanları için (eğer ofisinizden kendiniz TR,T1′i düzenlemek isterseniz) sadece size vereceğimiz OregonNet Şifre ve Kullanıcı Kodu yeterli olacaktır.

TR,T1 beyanlarında şirketimiz çalışanının e-imzası gerekli midir?

Hayır. Türkiye NCTS sistemine sunulan beyanlarda Oregon’un e-imzası olacaktır.

TR,T1 Beyanı ve AB Giriş Özet Beyanını Oregon’un düzenlemesini istediğimiz takdirde Oregon’a hangi belgeleri göndereceğiz?

Sadece T1 Ortak Transit talep formunu doldurmanız veya Eşya fatura(ları) ile CMR belgesini Oregon’a e-mail veya faks ile göndermeniz yeterlidir.

OregonNet üzerinde taşımakta olduğumuz eşyanın Gümrük vergileri ve KDV nasıl hesaplanmaktadır?

OregonNet, eşya değeri ve Gümrük İstatistik Tarife Pozisyonu sisteme girildiğinde , eşya üzerinde oluşan Gümrük vergilerini ,ÖTV yi Ek Mali Yükleri,Damping ve KDV’yi otomatik olarak hesaplamaktadır. Bunun için sizin hiçbir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Sürekli yaptığımız düzenli taşımalar için tüm bilgileri her seferinde tekrar  girmek zorunda mıyız?

Hayır.OregonNet üzerinde beyannameyi kaydedip bilgileri tekrar tekrar kullanabilmenize olanak veren bir şablon fonksiyonu bulunmaktadır.